Organik Deterjan

Organik Deterjan

Yazar: Mücahit-Mustafa Okunma Sayısı: 1497 Yayınlanma Tarihi 28 Jun 2018 Yorum: 0

Herkese Merhabalar

BURAYA TIKLAYARAK SİTEMİZDEN ORGANİK DETERJAN SATIN ALABİLİRSİNİZ !

Sitemiz tamamen organik deterjan, doğal hayat ve bitkisel yaşam üzere kurulmuştur. İnsanları kimyasal ve sağlıksız bir hayattan organik bir hayata yönlendirmeye çalışıyoruz. Organik deterjanolarak çok çeşit ürün bulunmaktadır. Bunlar başlıca; organik çamaşır deterjanı, organik bulaşık deterjanı, organik çamaşır suyu, organik bebek deterjanı şeklinde sıralayabiliriz. Tabi bunların dışında organik ürünlerde kozmetik ürünleri de bulunmaktadır. Temizlik ürünlerinin yanı sıra kozmetik ürünlerde organik ve bitkisel kaynaklar kullanılmaktadır. Örneğin; organik güneş koruyucu krem, organik diş macunu, organik nemlendirici krem, organik duş jeli, organik şampuan şeklinde sıralayabiliriz. Tabi bunların dışında tamamen bitkisel olarak üretilen yüzlerce ürün bulunmaktadır. Bu organik ürünleri kullanarak hayatınızı daha sağlıklı yaşayabilirsiniz. Bildiğiniz üzere kimyasal ürünlerin hemen hepsi kanserojen madde içermektedir. Bu bütün uzmanlarca kabul edilmiş bir gerçektir. Kanserojen maddeler vücudunuza büyük zararlar verir ve vücudunuz bazı kimyasal maddeleri üzerinden atamaz. İşte o zaman da büyük hastalıkların yolu görünmüş olur. Dünyada uzun yaşayan insanlarla yapılan röportajlarda bütün uzun yaşayan insanlar doğal beslendiğini belirtir. Çünkü insanın vücudunun doğası gereği doğal beslenmesi şarttır. Hastalıksız, tehlikesiz, verimli ve mutlu bir ömür için doğal beslenmek kesinlikle şarttır. Genetiği bozulmuş, kimyasal maddeler içeren ürünleri kullanmanız sizin için kesinlikle çok ama çok zararlıdır. Bu nedenle bir an önce bu tehlikeyi görüp mümkün oldukça doğal yaşamaya çalışmalısınız. Sitemiz en çok kimyasal maddenin bulunduğu temizlik ürünlerinin organik şekilde kullanılmasını belirtmek amacı ile kurulmuştur. Organik temizlik ürünleri ile çok daha tehlikesiz ve ferah bir hayat yaşayabilirsiniz. Aşağıdaki yazımda organik temizlik ürünlerinden bahsedeceğim.


Organik Çamaşır Deterjanı

Organik çamaşır deterjanı kullanarak elbiselerinizin ve kendinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Organik ve bitkisel bir çamaşır deterjanı elbiselerinizde kimyasal atıklar bırakmaz. Fakat kimyasal ürünler, elbiselerde her yıkama yapıldığında kimyasal atıklar bırakmaktadır. Siz bu atıkları çıplak gözle göremezsiniz. Bu kimyasal maddeler elbiselerinizi giydiğinizde derinizde vücudunuza girerler. Daha sonra yaşayabilecekleri dokulara ya da kana karışırlar. Yıllar boyu bu şekilde kimyasal ürünler kullandıkça sağlığınız siz farkında olmadan kötüleşecek ve bağışıklık sisteminiz güçsüz olacaktır. Eskiden insanlar kolay kolay hasta olmaz, olsalar bile dirençleri çok yüksek olurdu. Ama şimdi bir grip olduğumuzda bile yatak döşek yatıyoruz. Günlerce bu hastalıktan kurtulmak için ilaçlar içip, vitamin takviyeleri yapıyoruz. Basit bir hastalıkta bile bu durumlara düşüyoruz. İşte bu nedenle organik çamaşır deterjanı kullanmak gerçekten çok önemlidir. Şimdi sizlere organik çamaşır deterjanı nasıl yapılır onu anlatacağım.

Organik Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır ?

Organik deterjan için bize lazım olan maddeler:

1 lt su

1 bardak zeytinyağlı sabun tozu

1 bardak çamaşır sodası

1 /2 bardak boraks

Organik çamaşır deterjanının tarifi: Bütün bu malzemeleri bir kaba koyup, iyice karışana kadar çırpıyoruz. İyice karıştırdıktan sonra organik çamaşır deterjanımız olmuş oluyor. Her yıkamada bir kahve fincanı kadar makinenizin deterjan bölümüne ekleyebilirsiniz. Tabi özel bitkisel kokular da bu karışıma ekleyerek çamaşırlarınızın mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Bu tarifimiz ile kendiniz evde organik çamaşır deterjanı üretebilirsiniz. Bu karışım tamamen bitkisel olduğu için bebeklerde ve çocuklarda organik bebek deterjanı olarak kullanabilirsiniz.

Organik Çamaşır Suyu

Şuanda piyasada bulunan çamaşır suları çok ağır kimyasallar içermektedir. Hatta şöyleki siz çamaşır suyunu banyoya uyguladığınızda, banyoda kapı kapalı yarım saat durursanız, zehirlenerek ölebilirsiniz. İşte bu kadar ağır kimyasallar içeren çamaşır suyunu kesinlikle evinizde bulundurmamalısınız. Çünkü kimyasal çamaşır suyu evinizde bulunan küçük çocuklar için de çok büyük bir tehlikedir. Evinizde bulunan bebek ya da çocuk bu çamaşır suyundan içerse hastanelik olacaktır. Bu nedenle kesinlikle organik çamaşır suyunu tercih etmelisiniz. Evinizde organik çamaşır suyu nasıl yapılır, bu konu hakkında aşağıdaki bilgilere bakabilirsiniz.

Evde Organik Çamaşır Suyu Nasıl Yapılır ?

Organik çamaşır suyu için gerekli maddeler:

* 12 bardak kadar içme suyu
* 1,5 bardak oksijenli su
* 1/2 bardak limon suyu

Organik çamaşır suyu tarifi: Yukarıda saydığım bütün malzemeleri iyi bir şekilde karıştırın. İyi bir karışım elde ettikten sonra ev yapımı organik çamaşır suyu elde etmiş olursunuz. Normal kimyasal çamaşır suyu çok kötü kokmaktadır. Siz bu karışıma bitkisel kokulu yağlar ekleyerek çamaşır suyunun çok güzel kokmasını da sağlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz organik çamaşır suyunu çamaşır beyazlatmada, temizleme ve iyi bir dezenfekte için kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi tamamen doğal çamaşır suyunu kendiniz de bu şekilde üretebilirsiniz.

Organik Bulaşık Deterjanı

Organik ürünler konusunda en hassas davranmanız gereken ürünlerin başında bulaşık deterjanları geliyor. Çünkü yediğimiz, içtiğimiz tüm eşyaları bulaşık deterjanı yıkamaktadır. Bu nedenle asıl tehlike gurubunu oluşturan bulaşık deterjanlarıdır. Bildiğiniz üzere bulaşık deterjanları sınıfında sıvı bulaşık deterjanı, bulaşık makinesi tableti, elde yıkama için bulaşık sıvısı bulunmaktadır. Bütün bu ürünler sizin azami derecede dikkat etmeniz gereken ürünlerdir. Bu nedenle bulaşık yıkama konusunda kesinlikle organik temizleyici ürünleri tercih etmelisiniz.Aşağıya tamamen doğal ve bitkisel bir bulaşık deterjanı tarifi paylaşıyorum. Dilerseniz kendiniz evde bulaşık deterjanı üretebilirsiniz.

Evde Organik Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır ?

Organik bulaşık deterjanı için gerekli malzemeler:

1 bardak kaynar su

1 bardak zeytinyağlı sabun tozu

1 yemek kaşığı boraks

1 yemek kaşığı karbonat

Organik bulaşık deterjanı tarifi: Öncelikle yukarıda yazdığımız bütün maddeleri bir kabın içerisinde karıştırıyoruz. İyice karıştırdıktan sonra karışım jel kıvamını alacaktır. Jel kıvamını aldıktan sonra elde ettiğimiz bulaşık deterjanını ister elde süngerle isterseniz de makinenizde gönül rahatlığı kullanabilirsiniz. Böylelikle yemek yeyip içtiğiniz eşyalarınıza kesinlikle kimyasal maddeler bulaştırmamış olursunuz.
Bunun yanında sizlere bir de organik bulaşık makinesi deterjanı sunmak istiyorum. Gerekli maddeler:

¼ bardak deniz tuzu

2 yemek kaşığı limon tuzu

1 bardak boraks (Tercihe göre ekstra hijyen için, eczaneden alınabilir)

Yarım çay bardağı limon veya mandalina suyu (Tercihe göre koku için)

Organik bulaşık makinesi deterjanı tarifi: Tuzlara öncelikle rondoda çekip iyice karışmalarını sağlıyoruz. Daha sonra boraks ve limon suyunu ekliyoruz. Bu maddeleri iyice karıştırdıktan sonra bulaşık makinenizin deterjan gözüne koyup kullanabilirsiniz. Bu tarif bulaşıklarınızın parlamasına ve tertemiz olmasına neden olacaktır.

Yukarıda saydığım ürünlerin dışında organik çamaşır yumuşatıcı, ahşap temizleyici, cam ve yüzey temizleyici, diş macunu, halı deterjanı ve lavabo açıcı yapabilirsiniz. Aşağıda sizlere bütün bu ürünlerin tamamen doğal ve bitkisel tariflerini yazacağım.

Organik Çamaşır Yumuşatıcı Nasıl Yapılır ?

Organik çamaşır yumuşatıcı yapımı için gerekli olan maddeler:

1 bardak su

1 çorba kaşığı karbonat

1 kahve fincanı elma sirkesi (yumuşatmak için)

1 kaç damla uçucu güzel kokulu yağ (Bergamot veya Lavanta olabilir)

Bir kabın içerisinde yukarıda yazılı olan maddeleri sırasıyla ekleyin. Daha sonra bu maddeleri iyice karıştırmak için bir süre karıştırın. Karışım oluştuktan sonra çamaşır makinenizin yumuşatıcı gözüne koyarak kullanabilirsiniz. Mis gibi kokusu ve etkisiyle çamaşırlarınız yumuşacık ve mis kokulu olacaktır.
Organik Cam ve Yüzey Temizleyici Nasıl Yapılır ?

Organik cam ve yüzey temizleyici için gerekli maddeler:

Yarım litre sirke

Yarım litre su

Bir kaç damla arap sabunu ( Bitkisel bir sabun da olabilir)

Yukarıda sayılı olan tüm maddeleri bir kaba alıp iyice karışmalarını sağlıyoruz. Daha sonra ortaya çıkan karışımları püskürtücü bir kaba ekleyerek cam yüzeylerde ve diğer yüzeylerde temizlik amacı ile kullanabiliyoruz. Ayrıca sirke kokusunu bastırmak için bitkisel güzel kokulu yağlar ekleyebilirsiniz. Eviniz çiçek bahçesi gibi kokar ve tertemiz olur.

Organik Diş Macunu Nasıl Yapılır ?

3 yemek kaşığı karbonat

3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

15-20 damla nane (peppermint) yağı

Yukarıda sayılı bütün maddeleri ufak bir kavanozda karıştırın. Daha sonra bu karışım homojen bir kıvama ulaşacaktır. Eğer bu kıvamı yakaladıysanız organik diş macunu yapmışsınız demektir. Nane yerine limon, karanfil, çay ağacı veya zencefil de kullanabilirsiniz. Tamamen keyfinize kalmış bir durum. Dişlerinizi organik macun ile fırçalayarak daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Organik Ahşap Temizleyici Nasıl Yapılır ?

Organik ahşap temizleyici için gerekli maddeler:

Bitkisel yağ (sevdiğiniz bir koku)

Limon suyu veya sirke

Diş macunu (opsiyonel)

Limon suyu, sirke ve bitkisel yağlardan eşit ölçüde karışıma ekleyiniz. Daha sonra bu karışımı ahşap yüzeyleri ve mobilyaları silerken kullanabilirsiniz. Eğer ahşap yüzey ya da mobilyalarınızda inatçı lekeler varsa opsiyonel olarak diş macunu da karışıma ekleyebilirsiniz.

Organik Halı Deterjanı Nasıl Yapılır ?

1 bardak mısır nişastası (veya karbonat)

Sirkeli su

Özel lekeler için bir avuç tuz veya soda.

Orta ölçülerde bir halı için mısır nişastasını tüm halıya dökün. 1,2 saat süre ile bekleyin ve halıyı süpürün. Daha sonra halıyı sirke ile silin. Büyük ihtimalle halınız tertemiz olacaktır ve inatçı lekeler de kaybolacaktır. Çıkmaz denilen lekeler için de çözümler mevcuttur. Mesela kahve lekesi soda ile çıkmaktadır. Yine aynı şekilde mısır nişastasını zorlu leke üstüne döküp 1,2 saat bekleyip, üstüne soda döküp silip süpürebilirsiniz. Bütün bu lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Organik Lavabo Açıcı Nasıl Yapılır ?

Organik lavabo açıcı için gerekli maddeler:

Yarım bardak karbonat

Yarım bardak sirke

1 litre su

Tıkanmış olan giderleri, lavaboları açabilmeniz için karbonat ve sirkeli karışımı tıkalı olan yere doğru dökün. Karışımı döktükten sonra 15,20 dakika süresince bekleyin. Daha sonra bir çaydanlık dolusu kaynar suyu lavaboya dökün. Daha sonra lavabo ya da giderlerinizin açıldığını göreceksiniz.Yukarıda sizlere organik, bitkisel ve doğal yaşam ile ilgili bir çok ipucu ve tarif vermeye çalıştım. Organik çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, cam ve yüzey temizleyici, ahşap temizleyici, çamaşır yumuşatıcı, diş macunu ve lavabo ve gider açıcı tarifleri anlattım. Umarım bütün bu tarifleri evinizde uygularsınız ve temizlik ürünlerinde organik ürünleri tercih edersiniz. Hayatınızda ne kadar az kimyasal maddeli ürün bulundurursanız sizin ve aileniz için o kadar iyi. Hepiniz sağlıklı, doğal, organik ve bitkisel bir hayatla kalın…

Doğal ve organik bir hayata başladım başlayalı çok daha huzurlu ve sinir ve stresden uzağım. Vücuduma ağır kimyasal maddeleri sokmuyorum. Çünkü kimyasal temizlik ürünleri yerine tamamen doğal olan organik deterjanları kullanıyorum. Organik bulaşık deterjanı kullanıyorum mesela. Evet kimyasal ürün gibi elbette parlatmıyor. Ama bana parlatması değil temizlemesi lazım. Organik kullandığım bulaşık deterjanı fazlasıyla bulaşıklarımı temizliyor ve içim rahat oluyor. Yani parlamalarına çok gerek yok kaldı ki, olsa bile bulaşık makinesine sirke koyunca parlatma işini de halletmiş oluyorsunuz. Bitkisel deterjanlar gerçekten kullanımı, tehlikesizliği ve sağlığa olan olum yönleri açısından mutlaka tercih edilmeli. Bu sitede sürekli organik deterjan ile ilgili yazılar yazıyorum. Yeni bir yazı açmayacaağım çünkü konu çok fazla dağılmasın. Sadece organik deterjan hakkında yazacağım için sürekli bu yazıyı güncelleyip, yeni aklıma gelenleri yazının altına ekleyeceğim.

Doğal hayat sürmeye çalışanlara tavsiyem bunu sadece temizlik ürünlerinde uygulamakla kalmayın. Gıda ve giyimde bu alanda gerçekten çok önemli. Mesela gençlerin giydiği hemen her elbisenin üzerinde işlemeli grafikler bulunuyor. Bu işlemeler hep kimyasal boyalarla yapılıyor. Bu kimyasallar vücudunuza elbisede kısa süre içerisinde kolaylıkla bulaşabiliyor. Belki hemen etki göstermez ancaka vücudunuzda biriken kimyasallar zamanla etkisini göstermeye başlayacaktır. Kendi elbiselerinizi yeteneğiniz varsa dikersiniz fakat böyle bir yeteneğiniz yoksa grafiksiz ve boyasız elbiseler almanızı tavsiye ederim. Yani dikiş izleri ile desen yapılan elbiseleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanında organik gıdaya da çok önem vermelisiniz. Bu şekilde zamanla doğal ve bitkisel yaşamayı hayatınıza empoze edebilirsiniz. İnanın bu şekilde çok daha sağlıklı, tehlikesiz ve huzurlu yaşayacaksınız.
Yorumlar
Yorum Yap